Scientific school

Наукова школа
Історична соціологія конфліктів в контексті модернів та модернізацій.

Керівник школи – д. соц. н., проф. Федорченко-Кутуєв П.В.
Об’єкт дослідження – концепції і практики формування модерну (модернів), розвитку та модернізацій, теорія та методи врегулювання конфліктів в соціально-політичній сфері.

НПП наукової школи беруть участь у реалізації міжнародних та вітчизняних грантових програм, а також проєктів із госпдоговірної тематики, розробки та впровадження інноваційних ідей в економіку, науку та освіту із залученням додаткового фінансування в КПІ імені Ігоря Сікорського. Наукова школа має за опертя широке коло соціологічних ідей, які обертаються навколо шиболету соціологічного дискурсу — проблематики походження, формування та динаміки модерну / модернів. Ці феномени потрактовуються за використання широкого арсеналу аналітичного інструментарію та інтелектуальних традицій історичної (макро)соціології.

Одним із конкретних  результатів діяльності наукової школи є відкриття у КПІ ім. Ігоря Сікорського та акредитація освітньо-професійної програми  «Врегулювання конфліктів та медіація» на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях вищої освіти.  Програму було засновано за сприяння Міністерства України з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, посольств Великої Британії та Швейцарії, науковців та експертів-практиків із провідних академічних установ Європи. У межах спеціальності 054 Соціологія ОП «Врегулювання конфліктів та медіація» в КПІ ім. Ігоря Сікорського є єдиною в Україні. ОП є міждисциплінарною діяльністю з підготовки експертів-практиків із вирішення соціальних конфліктів. Особливістю (унікальністю) програми є здобуття професійних знань та навичок із дослідження тенденцій соціальних змін та модернізації / демодернізації українського суспільства у контексті глобальної динаміки і з попередження, врегулювання та подолання наслідків конфліктів.

НПП наукової школи розроблена та затверджена наказом ректора КПІ ім. Ігоря Сікорського №НОН/136/2022 від 03.05.2022 Сертифікатна програма «Врегулювання конфліктів в соціально-політичній сфері» для другого (магістерського) рівня вищої освіти за освітньою програмою «Врегулювання конфліктів та медіація» спеціальності 054 Соціологія.

У 2023 році на кафедрі соціології відкрито освітньо-наукову програму магістерського рівня «Аналітика соціальних даних». Актуальність цієї програми зумовлена зростаючою потребою суспільства у фахівцях, здатних аналізувати великі масиви соціальних даних для ухвалення обґрунтованих рішень у сфері державного управління, бізнесу та громадського сектору. Програма передбачає вивчення сучасних методів збору, обробки та інтерпретації соціальних даних із використанням передових технологій та аналітичних інструментів.

У межах наукової школи аспірантками Ю.  Дукач та О.  Дутчак були підготовлені та захищені кандидатські дисертації з соціології — із проблематики мережевого аналізу соціальних рухів (Ю. Дукач) та відтворення робочої сили на українських швейних фабриках у глобальних ланцюгах постачання (О. Дутчак).  Також здобувачки отримали срібну (Ю. Дукач) та золоту (О. Дутчак) медалі на конкурсі на визначення кращого молодого соціолога України.

Аспіранти кафедри соціології проводять дослідження з актуальних тем, пов’язаних із соціальними конфліктами, модернізаційними та демодернізаційними процесами у межах світ-системи. Основні напрями дисертаційних досліджень аспірантів на сьогодні включають:

– світ-системний аналіз криз гегемонії та їхній вплив на глобальну соціальну динаміку;
– кредитна поведінка населення в умовах воєнних конфліктів та посткризової реконструкції;
– соціологічний аналіз концепції гібридних конфліктів та їхнього впливу на суспільну стабільність;
– мовні та національно-культурні відродження як фактори модернізації суспільств;
– трансформація економічної поведінки населення під час збройних конфліктів;
– зміни в інституті профспілок в умовах соціально-економічних викликів сучасної України;
– вплив міжнародних гуманітарних організацій на соціальну згуртованість у кризових умовах;
– дієздатність суспільства в умовах військових конфліктів: структурні та поведінкові аспекти;
– міграційні прагнення вимушених переселенців у контексті політики ЄС;
– соціокультурні трансформації в сучасних містах у контексті діджиталізації.

Таким чином, наукова школа «Історична соціологія конфліктів у контексті модернів та модернізацій» виконує ключову функцію дороговказа для досліджень та пошуку шляхів розв’язання гострих соціальних проблем. Діяльність школи сприяє розвитку міждисциплінарних підходів до аналізу конфліктів, соціальних трансформацій та динаміки модернів, що створює солідне підґрунтя для підготовки висококваліфікованих фахівців у сфері соціології.

На базі кафедри соціології ФСП КПІ імені Ігоря Сікорського наказом ректора КПІ ім. Ігоря Сікорського № 7/216 від 08.08.2019 створена навчально-наукова лабораторія із врегулювання конфліктів та медіації, чиєю місією є розробка та впровадження засобів, методів та інструментів для формування більш мирного світу через комплекс дій – освіту/навчання, поширення знань із вирішення конфліктів та ведення переговорів для широкого загалу, дослідження, які б трансформували конфлікти у напрямку поставлених цілей та закріплення стійких результатів врегулювання. Лабораторія також надає здобувачам вищої освіти всіх рівнів унікальну можливість відточувати та вдосконалювати свої практичні навички дослідників.

Завдяки наявності в університеті фахового видання категорії Б «Вісник НТУУ «КПІ» Політологія, соціологія, право» здобувачі вищої освіти — головно третього рівня — мають мотивацію та можливість оприлюднювати результати своїх досліджень.